Suriyeli İstihdam Edenlere Çalışan Başına 1.250 TL Devlet Desteği

Suriyeli istihdam edenlere çalışan başına 1.250 TL devlet desteği verilecektir. Adana , Ankara, Aydın, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) kapsamında toplam 7 bin 500 çalışana 6 ay süreyle destek verilmesi hedefleniyor. İşverenler Suriyeli işçi ve yanında halen çalışmakta olan ya da işe alacağı Türk vatandaşları için destek ödemesi alabilecek.

İşverenler program kapsamında her işveren en fazla 5 Suriyeli ve 5 Türk vatandaşı için teşvikten yararlanabilecek. 3 bin 750 Suriyeli ve 3 bin 750 Türk vatandaşı olmak üzere toplam 7 bin 500 çalışan için 6 ay süreyle aylık 1.250 TL tutarında destek ödemesi yapılacak. Ayrıca 3 bin 750 Suriyeli çalışanın, çalışma izni masrafı olan 503 TL bir defaya mahsus olmak üzere programdan karşılanacak. Çalışan başına verilecek 1.250 TL’lik destek ödemesi de, devlet tarafından sağlanan diğer istihdam teşviklerine ilave olarak verilecek. Destekten yararlanmak isteyen işverenlerin istihdam ettiği kişileri kesintisiz çalıştırması, sosyal güvenlik primlerini ödemesi ve SGK’ya borcunun olmaması gerekiyor.

Destek için başvurular SGK’nın internet adresinden yapılabilecek. Ancak Suriyeli veya Türk işçilerin sistemden alınan veriler sonucunda fiilen işyerinde çalışmadığı tespit edilirse destek ödemeleri kesilecektir.
Detaylar için Plus Global Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş: