İlave İstihdam Sağlayan İşletmelere 500 Bin TL Kredi

İlave İstihdam Sağlayan İşletmelere 500 Bin TL Kredi

Mikro ve küçük ölçekli firmalar arasında likidite sıkıntısı çekenlere yönelik, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle, 100.000TL’lik krediye erişim imkânı sağlanacak.

Üst limit ise 500.000 TL’ye kadar ulaşıyor. Üstelik ilave istihdam finansman desteğinden, 17 Mayıs’ta bitecek olan nakdi ücret desteği alan işyerleri de yararlanabilecek. KOSGEB üzerinden firmanın mikro ve küçük ölçekli olup olmadığı tespit edilebilir.

Mikro ve Küçük İşletmeler Nefes Alacak

Ekonomide reform paketinde yer alacak düzenlemeyle mikro ve küçük ölçekli firmalar rahat nefes alacak. Bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği 31 Mart, işverenin çalışanı işten çıkarma yasağı ve dolayısıyla ücretsiz izin de 17 Mayıs tarihinde son bulacak. Dolayısıyla işten çıkarmaların azalması anlamında bu destek hayati önem taşıyor.

KGF Kefaletli 500 Bin TL’ye Kadar Destek

Mikro ve küçük ölçekli firmalardan likidite sıkıntısı çekenlere yönelik, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için; Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle, 100.000 TL’lik krediye erişim imkânı sağlanacak. Buna göre, ilave istihdam oluşturacak olan işletmeye, KGF destekli 100.000 TL kredi verilecek. Üst limit ise 500.000 TL’ye kadar çıkıyor. Bu da ilave 5 kişilik istihdam anlamına geliyor. Daha açık bir anlatımla, KOBİ iseniz, mevcut istihdamınızın üzerine 5 kişiye ilave istihdam sağlarsanız; KGF destekli, 500.000 TL kredi imkanından yararlanabileceksiniz. Yok, 5 kişi değil de, ilave 3 kişilik istihdam sağlarsanız, 300 bin liralık destek alabileceksiniz.

Ödeme Koşulları Çok Avantajlı

Ödeme koşulları da gayet rahat. İlave istihdam finansman kredisinin vadesi 2 yıl olacak ve ilk 6 ayı geri ödemesiz kullandırılacak. Mesela ilave 3 kişilik istihdam oluşturdunuz ve 300 bin liralık destekten yararlandınız, ilk 6 ay hiçbir ödeme yapmayacaksınız, 6 aydan sonra taksitleri ödemeye başlayacaksınız. Kredinin faizi ise önümüzdeki günlerde yapılacak düzenleme ile netleşecek. Ancak faizi ne olursa olsun; ilave istihdam sağlayan işletme, işe aldığı her bir kişi için 12 ay boyunca ödeyeceği sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primleri, kredi faiz bakiyesinden düşülecek. Örneğin, destekten yararlanacak bir işyeri, iki kişilik ilave istihdam sağlayıp, 200.000 TL kredi kullandığında; iki kişi için her ay 1.252 liralık sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primlerini kredi faizinden düşebilecek.


İlave istihdam finansman desteğinden, 17 Mayıs’ta bitecek olan nakdi ücret desteği alan işyerleri de yararlanabilecek. Şöyle ki; çalışanını ücretsiz izne çıkartan ve devletten aylık 1.431 lira nakdi ücret desteği alan işveren, çalışanı işten çıkarmayıp, tekrardan istihdama dahil ederse, KGF destekli ilave istihdam desteğinden faydalanabilecek.
Sürecin tüm detayları önümüzdeki günlerde netleşecek.
Bizi takipte kalın.

SGK Teşvik Danışmanlık Hizmetlerimiz

SGK Teşvik Danışmanlığı, Devlet Teşvikleri SGK Danışmanlık, SGK destek, SGK destek sorgulama, SGK teşvik iadesi, SGK teşvik primi, SGK teşvikleri, SGK teşvikleri işkur, sgk teşvikleri 17103, 27103 teşvik şartları, teşvik tanımlama, işkur teşvik sorgulama, sgk teşvik hesaplama, sgk teşvik hesaplama programı, devlet teşvikleri sigorta vb. konularda),  Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon vb. bütün illerimizde Devlet Teşvikleri Uzmanı ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir. Plus Global Danışmanlık tarafından SGK Teşvik hesaplama ve SGK Teşvik sorgulama hizmeti verilmektedir.

 

SGK Teşvikleri hakkında detaylı bilgi almak ve Ücretsiz Ön Analiz yaptırmak, SGK teşviklerini hesaplamak için Plus Global Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

 

Bütün devlet teşvikleri ile ilgili detayları görmek için tıklayınız.

Paylaş: