Navlun Desteği – İhracatta Devlet Destekleri

Navlun Desteği – İhracatta Devlet Destekleri

İhracatta devlet destekleri başlığı altında devlet tarafından her yıl navlun desteği verilmektedir. Ticaret Bakanlığı ihracat destekleri kapsamında verilen navlun desteği ihracatçıların taşıma ve kargo maliyetlerini karşılamayı amaçlamaktadır. e-ihracat ve e-ticaret yapan ihracatçılar da şartları taşımaları durumunda navlun desteğinden yararlanabilirler. Mikro ihracat destekleri kapsamına girip girmeyeceği ise açıklamaya bağlı olmaktadır.

Navlun Desteği Nedir?

Navlun Desteği; açıklanan kapsamda belirlenen sektör ve GTİP numaraları ile ihracat yapan ihracatçıların hava, deniz veya kara yoluyla yaptıkları navlun harcamaları diğer bir ifade ile taşıma ve kargo maliyetleri için verilen ihracat desteğidir.

Navlun Desteği Nasıl Alınır?

Navlun desteği; yapılan açıklama çerçevesinde konşimento, gümrük beyanname ve diğer istenilen belgelerin hazırlanması ile navlun giderlerini ispatlayan diğer bilgilerin sağlanması ile birlikte yapılan başvuru sonrası ödenmektedir.
Özellikle artan navlun maliyetlerinin devlet tarafından destek kapsamına alınması ihracatçılar için ciddi bir rahatlama sağlayacak ve özellikle ihracatın yakın coğrafya dışında uzak noktalara (uzak doğu, güney Amerika vb.) ihracatın artırılabilmesi için ciddi bir motivasyon sağlayacaktır.

Navlun  Desteği Tutarları

Dış Ticaret Teşvikleri kapsamında navlun desteği tutarı her yıl değişmekle birlikte, hava, deniz ve karayolu taşımacılığına göre ton başına veya konteyner üzerinden ihracat tutarının belirli bir oranına göre verilebilmektedir.

KOSGEB Navlun Desteği

Ticaret Bakanlığı ihracat destekleri başlığı altında navlun desteği dışında KOSGEB Yurtdışı Pazar Destek Programı başlığı kapsamında numune navlun giderleri desteği de alınabilmektedir. KOSGEB ihracat desteğinin bir alt kalemi olan bu destekten yararlanılabilmesi için proje yazılması gerekmektedir.

Ticaret Bakanlığı İhracat Destekleri

Navlun desteği dışında Ticaret Bakanlığı tarafından verilen diğer ihracat destekleri ile dış ticaret teşvikleri aşağıda yer almaktadır.

 

Dış Ticaret Teşvikleri

Dış Ticaret Teşvikleri ile ihracat Destekleri Danışmanlığı Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon vb. bütün illerimizde uzman ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir.

 

Plus Global Danışmanlık ile iletişime geçmek için tıklayınız.

 

Paylaş: