Sağlık Turizmi Vergi Avantajları KDV ve Kurumlar Vergisi Muafiyetleri

Sağlık Turizmi Vergi Avantajları KDV ve Kurumlar Vergisi Muafiyetleri

Sağlık turizmi ülkemizin önemli hizmet ihracatı kalemlerinden olması nedeniyle vergisel birtakım avantajlar sağlanmaktadır. Bunlar KDV muafiyeti ve Sağlık Turizmi Kazançları için %50 Kurumlar Vergisi İstisnasıdır.

1.Sağlık Turizmi KDV Muafiyeti - İstisnası

3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere,

  • Sağlık Bakanlığınca izin verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından,
  • Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişilere,
  • münhasıran sağlık kurum ve kuruluşlarının bünyesinde verilen;
  • koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri

KDV’den muaftır.
Not: Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişilere söz konusu hizmetlerle birlikte sağlanan diğer teslim ve hizmetler istisnanın kapsamına dahil değildir.

KDV’den İstisna Olmayan İşlemler

Estetik amacıyla yapılan hizmetler; Saç ekimi, cilt bakımı, kırışıklık tedavisi, dolgu maddeleri uygulamaları gibi hizmetler KDV’den muaf değildir.
Ek olarak koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile birlikte verilebilen konaklama, ulaşım, yemek gibi teslim ve hizmetler KDV’den muaf değildir.

2. Sağlık Turizmi Kurumlar Vergisi Muafiyeti

5520 sayılı kurumlar Vergisi Kanunu’nda yapılan düzenleme ile Sağlık Turizmi faaliyetlerine vergi avantajı getirilmiştir. %50 vergi avantajının kullanılabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir.
Buna göre;

  • Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilerle, sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren

işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50’si Kurumlar vergisinden muaftır.
Bu istisnadan ayrıca; mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi faaliyeti yapan işletmeler ve eğitim alanında faaliyet gösteren kurumlar yararlanabilir.
Bu indirimden yararlanılabilmesi için fatura veya benzeri belgenin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi şarttır.

Sağlık Turizmi Teşvikleri ve Teşvik Tutarları Tablosu

Sağlık Turizmi yetki belgesi sahibi sağlık kuruluşları (hastane, muayenehane, klinik vb.) ile sağlık turizmi acentelerine verilen diğer teşvikler aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Sağlık Turizmi Teşvikleri Danışmanlık Hizmetlerimiz

Sağlık Turizmi Destekleri ve Hizmet İhracatı Teşvikleri Danışmanlığı Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon vb. bütün illerimizde uzman ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir.

 

Plus Global ile iletişime geçmek için tıklayınız.

Paylaş: