Yatırım Teşvik Belgesi Mevzuat Değişiklikleri - Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar

29.06.2021 Tarihinde Resmi Gazete’de Yayımlanan 28.06.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı Kapsamında Değişiklikler - 4191 Sayılı Karar

15/6/2012 Tarihli Ve 2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar üzerinde aşağıdaki değişklikler yapılmıştır. Karar No: 4191

Asgari yatırım tutarları 1, 2. Bölgelerde 1 milyondan 3 milyona, 3, 4, ve 5. Bölgelerde 500 binden 1,5 milyona yükseltilmiştir. (01.01.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.)
Finansal kiralama kapsamında gerekli minimum fatura tutarı yükseltilmiştir. (01.01.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.)
Bazı makine ve araçların gümrük vergisi istisnası kaldırılmıştır.
Faiz desteğinin üst sınırları bazı bölgeler için yükseltilmiştir.
“Bakanlık tarafından ilan edilecek uluslararası teknik standartları karşılayan ve asgari 5.000 m2 beyaz alan şartını sağlayan veri merkezi yatırımları.” Öncelikli yatırımlar arasına eklenmiştir.
OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlere ilişkin yatırımlar İstanbul’da OSB veya endüstri bölgesinde olmasa bile 10 milyon TL tutarını aştığı zaman desteklenecektir.
1 inci ve 2 nci bölgelerde hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerinde faaliyette bulunan işletmelere ait makine ve teçhizatın, işletmenin kendisi veya farklı bir işletme tarafından 31/12/2021 tarihine kadar belirlenen illere taşınması suretiyle yapılan yatırımlar, asgari yüz kişi istihdam sağlanması koşuluyla, sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi ve gelir vergisi stopajı desteğinden aynı tabloda belirtilen sürelerde yararlanacaktır.
İllerde desteklenecek sektörler ve bunların asgari yatırım tutarları değiştirilmiştir. (01.01.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.)
Sentetik elyaf veya sentetik ipliğin ekstrüzyon yöntemiyle üretimine yönelik modernizasyon cinsi dışındaki yatırımlar desteklenmeyecek yatırımlardan çıkarılarak yatırım teşvik kapsamına alınmıştır. (01.01.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir.) Kısa elyaf iplikçiliğine ilişkin hükümler devam etmektedir.

 

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlık Hizmetlerimiz

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlığı, Devlet Teşvikleri ve Destekleri Danışmanlık Hizmetleri Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon vb. bütün illerimizde Devlet Teşvikleri Uzmanı ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir. Yatırım Teşvik Danışmanlığı için tıklayınız.

 

Yatırım teşvikleri, yatırım teşvik bölgeleri, yatırım teşvik belgesi konularında Plus Global Danışmanlık ile irtibata geçebilirsiniz.

Paylaş: