Yeşil Mutabakata Uyum Projesi Desteği

Ticaret Bakanlığı, 23 Şubat 2024 tarihinde ihracatçı firmaların Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde kurumsal sürdürülebilirlik odaklı dönüşümlerini desteklemek amacıyla "yeşil dönüşüme destek" paketini duyurdu.

Ticaret Bakanlığı'nın Yeşil Mutabakata Uyum Projesi Desteği, ihracatçı firmaların farkındalık oluşturarak, mevcut durumlarını iyileştirmeye yönelik yol haritalarını belirlemelerine ve ulusal ile uluslararası fonlara erişimlerini kolaylaştırmalarına odaklanıyor.

Türkiye'nin dış ticaretinde önemli bir paya sahip olan Avrupa Birliği (AB) ile gelecekte ticaretin sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm üzerine şekilleneceği göz önüne alındığında, AB'nin belirlediği "Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM)" kapsamında demir-çelik, çimento, alüminyum, gübre, elektrik ve hidrojen sektörleri ile tekstil ve hazır giyim sektörlerinin hızlı ve güçlü bir şekilde etkileneceği öngörülüyor.

Bu süreçte, ihracatçı firmaların farkındalıklarının artırılması ve yol haritasının oluşturulması, Türkiye'nin ihracatının olumsuz etkilenmemesi ve pazar kaybının önlenmesi açısından hayati önem taşıyor.

Ticaret Bakanlığı'nın sunduğu destekle, ihracatçı firmaların Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde sürdürülebilirlik odaklı dönüşümlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için farkındalık oluşturulması, mevcut durum analizi yapılması, yol haritasının belirlenmesi ve ulusal ile uluslararası fonlara erişimlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda, şirketlere sağlanacak olan danışmanlık hizmeti giderlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından 5 yıl boyunca yüzde 50 oranında ve toplamda 10 milyon liraya kadar desteklenmesi planlanmaktadır.

Konu hakkında bilgi almak ve iletişme geçmek için tıklayınız.

Paylaş: